Drabužių skalbimas: džinsai

Jei paprašytume išrinkti dažniausiai nešiojamą drabužį, ką pasirinktumėte? Galėtume lažintis, jog garbingame penketuke atsidurtų visiems puikiai pažįstamas drabužis, kurį nešioja ir jaunuoliai, ir senoliai, ir moterys, ir vyrai. Taip, tai džinsai, apie kuriuos, kaip ir apie orą, kiekvienas turime savo nuomonę.

Apie džinsus galima kalbėti labai daug – kaip šis JAV aukso ieškotojų rūbas išplito visame pasaulyje, kaip iš darbinio drabužio tapo madingu aprėdu. Labai daug galima diskutuoti ir apie jų modelius bei progas, kuomet juos dera nešioti. Tačiau šį kartą mes pakalbėsime kiek netikėta tema – apie jų priežiūrą. O tiksliau – kaip tinkamai skalbti ir džiovinti džinsus, kad vėliau netektų lieti karčių ašarų pasikeitus jų išvaizdai ar dydžiui.

Džinsai

Kad ir kokio stiliaus džinsai bebūtų, juos galima skirtyti į dvi kategorijas – pagamintus iš „prewashed“ ir „unwashed“ tipo medvilnės. Kalbant lietuviškai:

 • „prewashed“ tipo džinsai mums žinomi kaip pablukę, neretai ir paplėšyti, kitaip sakant „nuskalbto“ efekto. Jie siuvami iš tradicinės „unwashed“ tipo medvilnės, kuri išgaunama balinant ir taikant mechaninius apdirbimo procesus. Tokie džinsai yra plonesni ir glaudžiau gula prie kūno.
 • „unwashed“ tipo džinsai yra grynuoliai, dažnai vadinami „iš tikro džinso“. Tokie džinsai (tradiciškai tamsios spalvos) yra gerokai storesni ir patvaresni, tačiau kietesni.

Kaip tinkamai skalbti pablukusius džinsus

Net jei džinsai natūraliai atrodo išblukinti, nesilaikant jų priežiūros instrukcijų (jas galima rasti įsiūtas kiekvieno drabužio vidinėje pusėje) jie dar labiau blunka ir gali susitraukti. Skalbiant tokius džinsus svarbu prisiminti tris dalykus:

 • Visuomet išverskite džinsus išvirkščia puse dedant į skalbyklę.
 • Skalbkite šaltame vandenyje (skalbyklėje pasirinkite šalto vandens režimą).
 • Niekuomet nenaudokite balinimo priemonių.

Džinsai

Skalbimas šalto vandens režimu jokiu būdu nereiškia, jog išskalbsite prasčiau. LG skalbimo mašina „6Motion“ turi technologiją „ColdWash“, kuri naudoja šaltą vandenį ir padidina skalbimo judesius, kad skalbinių milteliai gilaus įsiskverbtų į audinį. Todėl rezultatas bus toks pat, kaip ir skalbiant šiltame vandenyje.

Jei priežiūros instrukcija rekomenduoja džinsus džiovinti džiovyklėje, įsitikinkite, jog nustatėte ne karštesnę nei rekomenduojama temperatūra ir išimkite džinsus kol jie yra šiek tiek drėgni. Tuomet patieskite juos ant rankšluosčio ir, jei įmanoma, pakabinkite, kad nei viena dalis nesusiraukšlėtų.

Kaip rūpintis pagamintais iš tikro džinso

Jei įsigijote tokius džinsus, juos dėvėkite kiek galima ilgiau prieš jų pirmą skalbimą. Kitaip tariant, gerokai pranešiokite prieš kišdami į skalbimo mašiną. Beje, tikrai daugeliui teko patirti situaciją, kai ant švarių kelnių vienoje vietoje užsidrebiate purvo. Nevalykite tokios pavienės dėmės, geriau jau skalbti visus džinsus. Toks pavienių dėmių skalbimas lengvai pažeidžia paviršių ir toje vietoje žioji išblukusi dėmė. „Unwashed“ tipo medvilnė yra stora ir tanki, todėl sunkiau pasiduoda įvairioms skalbimo priemonėms, kaip, beje, ir pačiam vandeniui.

Džinsai

Tokie džinsai dar vadinami „neskalbiamais“, mat yra itin jautrūs šiam procesui. Todėl juos reikia arba nešti į valyklą, arba skalbti pasirinkus garų režimą. Bėda tik ta, jog ne kiekviena skalbyklė, ypač senesnio medelio, turi tokią funkciją. Tuomet belieka naudoti bet kokį kitą režimą, koks yra. Tokiu atveju svarbu išversti džinsus į kitą pusę. Kiekvienas skirtingas režimas turi savitus drabužių skalbimo judesius, pvz. sukimą ratu arba lygiagrečiai, vėtymą ir pan. Storo audinio džinsai, kad ir kaip keistai gali skambėti, yra lepūs tokiems eksperimentams, todėl gali raukšlėtis, blukti,  neįsisavinti skalbiklio, tinkamai neišsiplauti ir pan. Kitaip sakant – prarasti formą.

Beje, jei norite, jog Unwashed“ tipo medvilnė nebluktų, reikia vengti skalbti aukštos temperatūros vandenyje. Tokius džinsus reikia džiauti pakabintus tiesiai, ne pusiau permestus per radiatorių ar skalbinių virvę – liks linkis, kurį išlyginti tikra sunku. Prieš džiaunant džinsus (ir vėliau, jiems dar pilnai neišdžiūvus) reikia smarkiai pakratyti, kad išsilygintų raukšlės ir sulenkimai.

Kai skalbimas baigtas

Tiek vieno, tiek kito tipo džinsus jiems išdžiūvus reikia tvarkingai sulankstyti ar pakabinti tiesiai – nenumeskite kaip papuola.

Labai stengėtės skrupulingai sulankstyti džinsus, bet vis tiek liko bjauri raukšlė? Tuomet tą dalį sušlapinkite ir įdėkite į džiovyklę arba buitiniu būdu tiesiog lyginkite karštu lygintuvu. Beje, jei namuose turite džiovyklę, tuomet prieš išimant džinsus juos trumpai padžiovinkite šaltu oru. Tai padeda išvengti susiraukšlėjimo.

Informacija parengta pagal LG UK informaciją.

 • Kamile Ko

  Na visi džinsai dar ir būna skirtingų rūšių, t.y. skirtingų sudėtinių medžiagų, todėl skalbimo įvairumas dar labiau išsiplečia. Aš visada pasitikiu šio puslapio informacija- Drabužių
  priežiūra
  :) Niekada nebūčiau pagalvojus, kad panaudosiu skalbimo mašinos siūlomas skirtingas skalbimo programas, bet pasirodo jau seniai turėjau tai padaryti

 • Lukrecija Smith

  O jei yra nurodoma, kad džiovinti džiovykloje, bet aš neturiu džiovyklės
  tai galiu džiovinti pavyzdžiui ant radiatoriaus? :)