Įdomūs faktai apie Oskarų apdovanojimus

JAV kino meno ir mokslo akademijos apdovanojai „Akademijos apdovanojimai“, dar geriau žinomi kaip Oskarų teikimo ceremonija pirmą kartą įvyko 1929 m. Laimėtojams teikiama paauksuota statulėlė tapo ne tik šių apdovanojimų simboliu, bet ir didžiausiu pagerbimo ženklu aktoriams ir kino kūrėjams.

Per visą apdovanojimų istoriją išdalintos 2809 Oskarų statulėlės. Natūralu, kad seniausi pasaulio kino apdovanojimai nestokoja daug įdomių ir kartais keistų faktų. Pateiksime keletą :

  • Oskaro laimėtojai privalo pasirašyti sutartį, kurioje numatoma sąlyga, jog sugalvoję parduoti statulėlę, jie privalo pirmiausią ją pasiūlyti pirkti pačiai Akademijai už simbolinį 1 dolerio mokestį (akivaizdu, jog Akademija tokį pirkinį įsigyja). Taip yra užtikrinama, kad apdovanojimas nebus parduotas privatiems kolekcionieriams. Beje, įdomu tai, jog ši taisyklė įversta tik 1950 m. Tai reiškia, jog iki tų metų laimėtos statulėlės gali laisvai cirkuliuoti rinkoje. Štai aktorės Bette Davis Oskarą įsigijo pats režisierius Stevenas Speielbergas – už trofėjų jis paklojo 578 tūkst. JAV dolerių. Beje, pirkinį režisierius dovanojo Akademijai.
  • Didžiausiu Oskarų nelaimėliu galima laikyti garso režisierių Keviną O‘Connellą. Nuo 1983 m. jis buvo nominuotas Oskarui net 20 kartų (paskutinį kartą 2007 m. už garso efektus filme „Transformeriai“), tačiau taip nė karto ir nelaimėjo.
  • Čarlio Čaplino filmas „Limelight“ („Rampos šviesa“) buvo sukurtas dar 1952 m. tačiau Oskarą už geriausią scenarijų laimėjo tik 1973 m.
  • Vienas iš keisčiausių Oskarų laimėtojų – Didžiosios Britanijos informacijos ministerija, kuri veikė antro pasaulinio karo metu ir buvo atsakinga už karinę propogandą. Ji 1941 m. gavo apdovanojimą už dokumentinį filmą „Target for Tonight“.
  • Per apdovanojimų istoriją buvo tik vienas laimėtojas Oskaro vardu – tai Oscar Hammerstein II, laimėjęs statulėlę už geriausią dainą kino filmui.
  • Oskarų teikimo ceremonija anksčiau buvo plačiai žinoma kaip ilgai trunkantis renginys. Štai 2002 m. jis truko rekordines keturias valandas ir dvidešimt tris minutes. Nuo tada įvesta nauja tradicija, pagal kurią laimėtojas savo kalbai gali skirti ne daugiau nei 45 sekundes. Ilgesnė kalba tiesiog nutraukiama užgrojus orkestrui.
  • Trumpiausios kalbos rekordininkas yra aktorius Williamas Holdenas ir režisierius Alfredas Hitchcockas. Jų padėkos kalba apsiribojo dviem žodžiais „Thank you“.

Jei Oskaras yra geriausiai žinoma statulėlė pasaulyje, tai frazė „And the winner is…“ ne mažiau populiari. Ji buvo naudojama net iki 1989 m. Tik vėliau, siekiant neužgauti jausmų nelaimėjusiems nominantams, pradėta naudoti frazė „And the Oscar goes to…“.