Ar mūsų rytas žudo genialias mintis?

Žadintuvo skambutis tikrai nėra pats maloniausias garsas ryte. Daugelis mūsų karštligiškai šoka iš lovos, skuba prastis, rengtis ir bėgti pro duris į darbą. Tačiau būtent toks ryto praleidimas prieštarauja sąlygoms, kurios neurologų ir psichologų teigimu, skatina judrumą, platų mąstymą. Mokslininkai Mareike Wieth ir Rose Zacks teigia, jog išradingi sprendimai kyla tuomet, kai esame nesukoncentravę minčių, nesutelkę dėmesio į konkrečius dalykus.

Ne veltui sakoma, jog išganingi sprendimai aplanko miegant, pvz. priminimas kur padėjote raktus, kurių jau kelias dienas niekaip negalėjote rasti. Todėl ryte skubėdami keltis neduodame laiko sau prisiderinti prie padrikų minčių, taip prarandame galimybę joms pateikti netikėtus, kažkur pasąmonėje glūdinčius sprendimus.

Kūrybines mintis išblaško stresas, kurį patiriame netgi važiuodami per rytinius transporto kamščius. Streso hormonas kortizolis kenkia mielinui, riebalinei medžiagai kuri dengia smegenų ląsteles. Žala šiai riebalinei dangai sulėtina signalų perdavimo tarp neuronų greitį, todėl sumažina žaibiškų sprendimų tikimybę.

Naujausi tyrimai atskleidė, jog asmuo, kuris žiūri trumpus liūdesį skatinančius vaizdo filmus yra mažiau gabus spręsti problemas kūrybiškai nei tas, kuris žiūri linksmus filmus. Pozityvi nuotaika didina „kognityvinį lankstumą“, tuo tarpu neigiama nuotaika susiaurina mūsų akiratį.

Vienintelis „kūrybiškas“ dalykas, ką daugelis darome ryte, tai kavos gėrimas.   Kofeinas skatina budrumą, padidina smegenyse dopamino kiekį, atsakingą už motyvaciją ir geras idėjas (beje, tokį patį poveikį turi ir nikotinas).

Kaip turėtume elgtis ryte, norėdami maksimaliai išnaudoti kūrybiškas problemų sprendimo galimybes?  Turėtume nustatyti žadintuvą keletą minučių anksčiau ir pabudus šiek tiek pagulėti lovoje, leisti dar padrikoms mintims pasiūlyti sprendimus (beje, verta šalia pasidėti popieriaus ir rašiklį). Taip pat reikėtų neskubėti su rytine ruoša, iš anksto nekimšti į galvą dienos planų. O rytą darbe vertėtų pradėti peržiūrint trumpą nuotaikingą filmuką. Beje, nuolatinius tyrimus su filmų peržiūra atliekantys mokslininkai teigia, jog labiausiai ūpą žmonėms kelia vaizdai su besijuokiančiais kūdikiais.