Naujųjų metų tradicijos pasaulyje

Ką kiekvienas mūsų darome išmušus 12 valandai Naujųjų metų naktį? Priklauso nuo to, kurioje valstybėje tuo metu esate. Lietuvoje visi bėga į lauką šaudyti fejerverkų, na o JAV – žiūri televizorių, kur tuo metu tiesiogiai transliuojama balionų paleidimo akcija Niujorko „Time Square” aikštėje. Na, ir kas be ko, visi bučiuojasi ir glėbesčiuojasi.

Minėtos Naujųjų metų pramogos įprastos vadinamajame „vakarų” pasaulyje. Tačiau kaip metus perkopia kitos šalys?

Ispanija

Ispanija

Naujieji metai (ispaniškai Nochevieja) pasitinkami valgant vynuoges – po viena varpo ar laikrodžio dūžiui. Tiems, kurie gali suvalgyti 12 vynuogių per minutę – metai bus sėkmingi.

Velsas (Didžiojo Britanija)

Naujųjų metų, valų kalba „Nos Galan” vakarą, išmušus pirmiesiems 12 valandos dūžiams žmonės atidaro galines namo duris ir vėl jas uždaro. Taip velsiečiai išleidžia iš namų senuosius metus ir su jais visas užsigulėjusias bėdas, tuo pačiu įsileidžia naujuosius ir jų atnešamą sėkmę. Beje, Velse laimės ženklas yra tuomet, kai pirmas po Naujųjų metų pro duris įžengęs žmogus dėvi raudoną kepurę.

Danija

Šioje šalyje vyrauja tradicija Naujųjų metų išvakarėse paslėpti skaniausius patiekalus. Danai taip pat vyksta į draugų namus ir išmeta ten užsigulėjusius senus patiekalus ar produktus – kuo daugiau aplink lauko duris išmėtytų produktų, tuo daugiau draugų bus kitais metais.

Vengrija

Naujųjų metų išvakarėse (vengriškai Szilveszter) žmonės degina iš šiaudų padarytą baidyklę (kažkas panašaus į lietuvišką morę), kuri simbolizuoja senųjų metų blogį ir nelaimes. Po to, išviję visas blogybes, vengrai eina į bažnyčią.

Pietų Afrikos respublika

Naujų metų naktį, išmušus vidurnakčiui pradeda gausti bažnyčių varpai, o juos palydi… šūviai į orą. Anksčiau buvo tradicija ne tik šaudyti, bet ir mesti ginklus nuo tiltų ar balkonų – tačiau dėl didelės rizikos ką nors sužeisti, ši tradicija buvo uždrausta.

Japonija

Japonija

Naujieji metai Japonijoje, kaip ir daugelyje pasaulio šalių, simbolizuoja atsinaujinimą, atgimimą. Tai pati svarbiausia šventė Japonijoje. Metų sandūroje budistų vienuoliai muša gongą 108 kartus ir taip išvaro 108 žmogaus silpnybes ir ydas, kad žmonės galėtų pradėti naujus metus „apsivalę”.

Olandija

Paminėdami Naujuosius metus, olandai leidžia fejerverkus ir degina… Kalėdų eglutes. Ši tradicija atėjusi dar iš pagoniškų laikų – ugnis sunaikina visus demonus ir leidžia žmonėms pradėti naujus metus „švariems”. Tuo tradicijos dar nesibaigia – išaušus pirmajai naujų metų dienai kai kurie olandai išsimaudo Šiaurės jūroje.

Kinija

Nors Kinijoje nėra mums įprastinės Naujųjų metų šventės gruodžio 31 dieną, tačiau kinai turi naujų metų sutikimo tradiciją, vadinamą „Yuan Tan”. Ji kiekvienais metais būna vis kitą dieną tarp sausio 1 ir 19 dienos – data priklauso nuo mėnulio kalendoriaus (kaip kad mūsų Velykos). Kinai, kitaip nei įprasta, naujuosius metus švenčia ne vieną, o nuo 10 iki 15 dienų – leidžia fejerverkus, keičiasi raudonais vokais, kuriuose įdėta laimę nešanti auksinė moneta.

Kolumbija

Šioje šalyje, kaip ir Vengrijoje, daromos senuosius metus simbolizuojančios „morės” – iš šiaudų, aprengtos senais kiekvieno šeimos nario drabužiais. Taip pat kiekvienas šeimos narys prideda lapelį popieriaus, į kurį surašo senųjų metų nesėkmes ir bėdas. Viskas sudeginama – taip simboliškai atsikaroma visų negandų.

Graikija

Graikija

Graikai kepa specialią duoną, vadinamą „vasilopita”. Į tešlą įmaišoma moneta. Pyragas pjaustomas vidurnaktį. Tam, kuriam tenka gabalėlis su moneta – kiti metai, manoma, bus sėkmingi.