Žavingiausias amatininkų menas

Amatininkų menas yra tam tikrų daiktų, dizaino ar architektūros elementų kūrimas, kuris dažnai turi praktinę paskirtį ir tuo pačiu vertinamas dėl estetinės vertės. Tokiam menui atstovauja puikiai žinoma keramika. Tačiau šį kartą siūlome susipažinti su gražiausiais ir ne visuomet gerai žinomais amatininkų menais.

Azulejo menas

Azulejo menas

Azulejo menas labai paplitęs Portugalijoje, taip pat Ispanijoje. Tai tapybos, glazūros ir keramikos derinys, kurį galima sutikti bažnyčių, rūmų, netgi traukinių stočių interjere bei išorinėje šių pastatų apdailoje. Įdomu tai, jog šis azulejo buvo naudojamas ne tik kaip architektūros ornamentas, bet ir kontroliuoti temperatūrai namuose.

Nėrimo menas

Nėrimo menas

Nėriniai, tai ažūriniai gaminiai su raštuotomis pastebimomis „skylėmis”. Nėrimo menas yra senas, tačiau plačiau paplito tik 15 amžiuje – tuomet drabužius, skrybėlaites, kitas garderobo detales nėriniais puošiantys amatininkai prilygo šių laikų aukščiausios mados dizaineriams. Nėriniams anksčiau buvo naudojamas linas, šilkas, netgi sidabro ar aukso gijos. Šiandien pasitenkinama medvilniniais siūlais.

Kaligrafija

Kaligrafija

Kaligrafija apibūdinama kaip gražaus, raiškus ir puošnaus rašto menas. Svarbiausias jo elementas – šriftas, dažnai papuošiamas ornamentais, spalvingais inicialais. Dabar šis menas plačiai naudojamas dizaine, o anksčiau, ypač viduramžiais be jo neapseidavo jokia knyga.

Pirografija

Pirografija

Dar kitaip vadinamas medžio deginimo menas. Šis terminas kilo iš graikų kalbos ir reiškia „rašymas ugnimi”. Tai procesas, kada norimas vaizdas piešiamas ant medienos paviršiaus deginant įvairias linijas ir formas su įrankiu, panašiu į metalo lituoklį. Pitografijos metodu puošiami baldai, medinės interjero detalės.

Laikrodžių (autentiškų) gamybos menas

Laikrodžių (autentiškų) gamybos menas

Šio amato atstovai nėra paprasti šiuolaikinio laikrodžio gamintojai. Jie gamina unikalius, kolekcinius laikrodžius, taiso antikvarinius, jei reikia – pagamina jiems detales. Šio amato atstovų rankos reikalingos ne tik kolekcionieriams ar autentiškus laikrodžius nešiojantiems turtuoliams. Net jei jūsų prosenelės paveldėtas senas laikrodis su „gegute” staiga sugestų, jam reikiamų detalių nesurastume prekybos centre.

Peilių gamybos menas

Peilių gamybos menas

Šio amato atstovai, kaip ir anksčiau minėti laikrodžių, gamina bei dekoruoja unikalius, kolekcinius peilius. Anksčiau peilių gamybai buvo naudojamas varis, geležis, varis ar žalvaris. Dabar šiam procesui pasitelkiamas anglies arba nerūdijantis plienas. Atitinkamai parenkamas ir jų dekoravimo stilius.

Origami

Origami

Japoniškas popieriaus lankstymo menas. Origami nėra vien popieriniai lėktuvėliai ar gervės. Iš popieriaus lankstomi įvairiausi vabzdžiai, pastatai, fantastiniai gyvūnai. Išlankstomos net labai smulkios detalės.

Graviravimas akmenyje

Graviravimas akmenyje

Graviravimas yra akmens skaldymo ir poliravimo menas. Jis atsirado dar priešistoriniais amžiais, vos tik žmogus pradėjo naudotis akmeniniais įrankiais ir ginklais. Nuo 1950 m. graviravimas itin išpopuliarėjo JAV. Puikiausias šių laikų akmens graviravimo pavyzdys – antkapių akmuo. Graviravimas peraugo nuo akmens iki brangakmenių, papuošalų, metalinių paviršių. Taip pat pradėtos taikyti šiuolaikinės graviravimo priemonės, kaip pavyzdžiui lazeriai.

Popieriaus raitymo menas

Popieriaus raitymo menas

Įvairaus storio popieriaus juostelės suvyniojamos į rutuliukus ir suklijuojamos ant tam tikro paviršiais įvairiomis formomis. Taip gaminami ne tik ornamentai knygoms, atvirutėms, bet ir papuošalai. Šis manas buvo populiarus Renesanso epochoje tarp Italijos ir Prancūzijos vienuolynų.

Ikebana

Japonų puokščių darymo menas. Nors ikebana turi daugybę stilių (daugiau nei 3000) – puokštės komponuojamos pagal griežtas taisykles, simbolizuojant dangų, žemę, žmogų. Vieni stiliai visai paprasti, kiti – ekstravagantiški. Ikebanos menas atsirado iš ritualo „Gėlių aukojimas mirusiųjų dvasioms”, kurį atlikdavo budistai.