Koks gyvenimas išmaniajame name?

Šiandien dažnai galime išgirsti žodį „išmanus” („smart”) – būtent tokie yra naujausi telefonai, televizoriai, šaldytuvai, dulkių siurbliai. Pietų Korėjoje vykusioje parodoje „World Smart Grid Expo 2011″ LG pademonstravo, kaip šis skambus žodis pasitarnauja namuose, kur kasdieną naudojame įvairius elektroninius prietaisus.

Smart Grid leidžia sekti sunaudojamos elektros kiekį namuose

LG demonstracijai pasirinko 185 kvadratinių metrų ploto salą Jeju – viename iš 6 tūkst. čia esančių namų kompanija įdiegė išmanųjį tinklą, vadinamą „Smart grid”. Tai – į bendrą tinklą sujungtos informacinės ir telekomunikacinės technologijos, kurios leidžia realiu laiku pamatuoti buitinių prietaisų ir kitų įrenginių naudojamą elektros kiekį namuose. „Smart grid” tinklas leidžia ne tik valdyti, t.y. sumažinti elektros sąnaudas, bet ir rinktis alternatyvius energijos gamybos būdus.

Demonstracijai pasirinktame ir „Smart Place” pavadintame name kartu su įvairiais elektroniniais įrenginiais į bendrą tinklą sujungtas televizorius „Cinema 3D Smart TV”, šaldytuvas, skalbimo mašina ir saulės energijos baterijos. Tokio namo gyventojas geba matyti bendrą šeimos sunaudojamos energijos kiekį ir suskaičiuoti, kokią įtaką „Smart grid” tinklas turi ekologijai ir sąskaitai už elektrą. Be to, nepaisant name sumontuotų saulės energijos baterijų, išmanusis tinklas kiekvienu atveju parenka vartotojui ekonomiškiausią energijos naudojimo būdą.

Grid kol kas eksperimentinė

Kiekvienas elektrą namuose „ryjantis” prietaisas, sujungtas „Smart grid” tinkle, naudoja konkrečiam įrenginio tipui pritaikytą LG „Smart” technologiją. Todėl, jei tinklas nustato, jog pvz. televizorius naudoja daugiau nei paprastai elektros, jis automatiškai įjungiamas veikti energijos taupymo režimu. Išmanusis šaldytuvas ar oro kondicionierius maksimaliai padidina galią, taigi ir elektros naudojimą ne „piko” valandomis, kai elektros tarifai yra maži. Atitinkamai brangiai kainuojančiomis elektros valandomis šie prietaisai sumažina energiją. Panašiai veikia ir LG skalbimo mašina – ji moka nustatyti ne „piko” valandas ir rekomenduoti jas išnaudoti skalbimui.

Jeju saloje esantis namas Smart Place

Kol kas Jeju saloje esantis „Smart Place” namas – eksperimentinis. Į pagalbą pasitelkusi „seserines” įmones „LG Chem”, „LG U+” ir „LG CNS”, LG iki 2013 m. gegužės testuos „Smart Grid” efektyvumą skirtingomis sąlygomis, atliks įvairius eksperimentus. Visi jie būtini, siekiant išmanųjį tinklą pritaikyti „eilinio” vartotojo namuose.

Beje, analogiškus išmaniuosius namus LG planuoja „statyti” daugiau šalių. Vieta LG namui jau matuojama Vokietijos mieste Anchene.