LED prieš… LED

Perkant televizorių, neretai apninka abejonė, ar pasirinkome teisingai. Juk tai pakankamai didelė investicija.

Jau anksčiau pristatėme skystųjų kristalų (LCD) televizorių ekranus ir jų skirtumus. Šiandien norime pakalbėti apie LED.

Įdomus faktas tas, jog daugelis rinkoje pristatomų LED televizorių iš tiesų yra tie patys skystųjų kristalų televizoriai, tik turintys LED apšvietimą. Skystųjų kristalų plokštė negali spinduliuoti šviesos pati, todėl jai reikia šviesos šaltinio. Ankstesni skystųjų kristalų televizoriai turėjo CCFL apšvietimą. Reikia pridurti, jog jis nebuvo blogas, tačiau ne toks šviesus ir „surydavo” daugiau elektros energijos, lyginant su LED apšvietimu.

Taigi, pažvelkime, kuo vienas nuo kito skiriasi vadinamieji LED televizoriai.

1. Edge-lit LED televizorius.

Edge-lit LED televizorius

Tai skystųjų kristalų televizorius su LED apšvietimu. LED yra ryškesnis nei fluorescencinis CCFL apšvietimas, todėl norėdami išnaudoti jo privalumus, gamintojai išdėliojo diodus ekrano šonuose. Toks išdėstymas leidžia gerokai susiaurinti televizoriaus korpusą, taip pat naudoja mažiau energijos. Tačiau jis turi trūkumų. LED diodai išdėlioti ekrano kraštuose, todėl šviesa pilnai nepasiskirsto visame plote – net ir tuomet, jei televizorius juodai baltas.

2. Full Array LED – pilno išdėstymo LED televizorius

Full Array LED - pilno išdėstymo LED televizorius

Toks terminas taip pat naudojamas LED apšvietimui skystųjų kristalų televizoriuose. Juose LED diodai išdėstyti prieš ekraną visame jo plote, todėl atkuria tolygesnį ir kokybiškesnį vaizdą, lyginant su „Edge-lit” LED tipu. Tačiau išdėliojant LED diodus visame ekrane, išauga jų skaičius ir atitinkamai paties televizoriaus kaina. Kiekvienas gamintojas tokio tipo apšvietimą vadina skirtingai – LG tai vadina „Full LED”.

3. NANO FULL LED

NANO FULL LED

Tikrieji LED televizoriai „prasideda” nuo „Local dimming LED” apšvietimo tipo, kurį LG vadina „NANO Full LED”. Priklausomai nuo vaizdo galingumo, atitinkami LED diodai įsijungia ir išsijungia, taip paskirsto apšvietimą ekrano plote (tuo tarpu aukščiau išvardintuose LED apšvietimo ekranuose diodai įsijungia ar išsijungia visi kartu). Taip suteikiamas sodresnis juodos spalvos kontrastas, išlaikomas gerokai ryškesnis kontrasto santykis. Taip pat efektyviau naudojama energija.

4. Organinio LED arba OLED televizorius

Organinio LED arba OLED televizorius

Pirmasis toks ekranas, kuriam nereikia diodų gaminamo apšvietimo – jį pasigamina pats. Dėl šios savybės OLED televizoriams rinkoje kol kas nėra lygių – pradedant vaizdo kokybe, baigiant tuo, jog ekranai yra patys ploniausi (vos kelių mm storio) ir taupiausiai naudoja elektrą.

Kalbant apie vaizdo kokybę, reikia paminėti, jog OLED ekranai idealiai atkuria spalvas, turi aukščiausią televizorių rinkoje kontrasto santykį. Be to, tokį televizorių galima žiūrėti iš bet kurio kampo – kokybė nepakis.

Vienintelis OLED televizorių trūkumas – rinkoje jų labai nedaug J Tačiau LG žada netrukus pristatyti plačiajai visuomenei skirtą OLED televizorių.