Nuo stereoskopo iki Pandoros: 3D praeitis ir ateitis

Ar žinote, koks pirmojo 3D filmo pavadinimas? Daugeliui tikriausiai akimirksniu iškyla žalių Pandora džiunglių vaizdai iš 2009 m. 3D hito „Avatar”. O gal esate tikrasis kinomanas ir mintimis nusikeliate į senesnius, 1983 metus, kuomet buvo sukurtas 3D filmas „Nasrai” (angl. Jaws).

filmas „Nasrai“

Abu šie filmai neabejotini kino istorijos hitai, tačiau nei vienu atveju nepataikėte. Teisingas atsakymas – 1922 m. sukurtas pirmasis stereoskopinis 3D filmas „Meilės galia” (angl. The Power of Love). Beveik prieš šimtmetį šį filmą, naudodamas Anaglyph formatą, sukūrė Harry K. Fairall. Tuomet tai buvo tikrų tikriausias stebuklas, kaip ir televizorius savo metu. Norint pamatyti 3D efektus, reikėjo naudoti akinius, turinčius raudoną stiklą vienoje pusėje bei mėlyną – kitoje.

Gaila, tačiau filmas neišliko iki šių dienų.

Pirmieji 3D akiniai

Laikui bėgant 3D filmai atėjo ir išėjo, o ypatingai jie suklestėjo 1950 m. Tačiau 3D vaizdo kokybė dažnai buvo ganėtinai prasta, o žiūrovai skundėsi pavargusiomis akimis ir galvos skausmu. 1980 m. Kanados bendrovė „IMAX technology” sukūrė naujo tipo akinius ir taip pradėjo naują erą 3D kine.

„IMAX” pristatė poliarizuotus akinius, kurie ilgam laikui tapo 3D akinių standartu. Šie akiniai nesukeldavo galvos skausmo, buvo gerokai patogesni. Jie dominavo 80-aisiais ir 90-aisiais. Būtent per juos kino salių lankytojai žiūrėjo filmus „Honey”, „I Shrunk the Audience”, „Jim Henson’s Muppet-Vision”.

James Cameronas tapo šiuolaikinio 3D kino pionieriumi, kuomet pirmasis panaudojo FRP 3D tipo technologiją. „Avatar” sėkmė (filmas kino teatruose bei DVD formatu uždirbo daugiau nei 2,8 mlrd. JAV dolerių) paskatino 3D plėtrą žaidimų bei televizorių, vėliau mobiliųjų įrenginių rinkoje. Naujausias 3D technologijų šuolis – eiliniams vartotojams suteikta galimybė 3D turinį kurti patiems.

Režisierius Kim Nam-soo

Pietų Korėja tapo pirmąja pasaulio šalimi, kurioje buvo pristatytas 3D televizijos kanalas „SKY 3D”, o šiais metais čia buvo sukurtas pirmasis šalyje 3D veiksmo filmas „Sector 7″.

Režisierius Kim Nam-soo kuriant filmą naudojo LG FPR tipo 3D monitorių „DX2342″. „Jis tiesiog tobulas dirbant su 3D vaizdu ilgą laiką. Puiku ir tai, jog monitoriuje rodomi 3D vaizdai visiškai nesiskiria nuo perkeltų į kino teatro ekranus” – sakė Kim.

  • Leja Smalinskaite

    Kokia įdomi istorija. Pagalvojus kaip dabar viskas pasikeitė. Dabar nueini pvz į multikino 3d ir net nesusimąstai kas kur ir kaip, atrodo jau tokia norma.