Unikalios pasaulio vietos

Žemė slepia daug nuostabių kampelių, deja, ne visi gali nuvykti į juos. Laimei, technologijų pagalba galima bent jau susipažinti su jomis. Kviečiame virtualiai pakeliauti po unikalius natūralios gamtos kraštovaizdžius.

Pamukalė, Turkija

Pamukalė, Turkija

Pamukalės („Medvilninės pilies”) terasos susiformavo prieš kelis tūkstančius metų – žemės drebėjimo metu išsiveržė karštosios versmės, kurių vandenyje gausu kalcio bikarbonato. Vandeniui garuojant susiformavo kalkių nuosėdos ir travertino sluoksniai. Taip bėgant laikui gamta sukūrė natūralias terasas, kaip stalaktitų olose.

Devyni Beppu pragarai, Japonija

Devyni Beppu pragarai, Japonija

Beppu regione yra devyni geoterminio vandens baseinai, vadinami „Devyniais Beppu pragarais”. Dėl skirtingų mineralų visi devyni baseinai skirtingi, taigi ir pavadinti skirtingais vardais: „Jūros pragaras”, „Skustos galvos pragaras”, „Verdančio puodo pragaras”, „Kalnų pragaras”, „Velnio kalno pragaras”, „Auksinio drakono pragaras”, „Baltojo baseino pragaras”, „Kraujo baseino pragaras” ir „Srovės pragaras”.

Sanqingshan, Kinija

Sanqingshan, Kinija

Sanqingshan nacionalinis parkas paslaptingas neįprastomis geologinėmis granito formomis ir klimatu, dažnai suformuojančiu rūkus, miglas ir žavius saulėlydžius. Žmonės nuo seno čia ieškodavo taikos ir ramybės jausmo, kurį sustiprindavo natūralūs kriokliai ir šaltiniai.

Puodynių laukas, Laose

Puodynių laukas, Laose

Puodynių ar ąsočių lauku („Plain of Jars”) vadinama vietovė – vienas iš seniausių archeologinių paslapčių pietryčių Azijoje. Didžiuliai laukai nusėti šimtais įvairių dydžių, taisyklingų formų tuščiaviduriais akmeniniais indais, kurie spėjama buvo iškalti prieš 2 tūkst. metų ir naudojami žmonių laidojimui.

Dėmėtasis Osoyoos ežeras, Kanada

Dėmėtasis Osoyoos ežeras, Kanada

Dėmėtą ežerą Okanagano slėnyje gyvenę indėnai pavadino „Ossoyoos”, tai reiškia siauras vanduo – būtent taip jis iki šiol atrodo ežere. Vasaros metu, garuojant vandeniui, ežeras tampa dėmėtas, mat magnio sulfatas, kuriuo prisotintas vanduo, kristalizuojasi. Tuomet visą ežerą nukloja susikristalizavusio magnio sulfato lytys, palikdamas siaurus švaraus vandens „takelius”.

Chamarel krioklys ir spalvota žemė, Mauricijus

Chamarel krioklys ir spalvota žemė, Mauricijus

Chamarel kaimas, Mauricijaus pietvakariuose, gali pasigirti net dviem gamtos stebuklais: kerinčiu Chamarel kriokliu ir septynių spalvų žeme. Kopas primenančios kalvos yra susiformavusios iš vulkaninių uolienų, atvėsusių prie skirtingų temperatūrų ir sudariusių spalvotus raštus. Tai vienintelė vieta žemėje, kur vienoje vietoje galite išvysti visas septynias žemės spalvas – rudą, rausvą, violetinę, mėlyną, žalią, oranžinę ir gelsvą. Per tūkstantmečius uolos pavirto smėliu, o lietus ant spalvotos žemės išraižė nuostabiausius raštus.

Rio Tinto, Ispanija

Rio Tinto, Ispanija

Rio Tinto kasyklų teritorija Ispanijoje būtų ideali vieta kuriant filmą apie Marsą. Ryškios raudonos, oranžinės, gelsvos ir švytinčios geltonos spalvos žemės mišinys bei pro šalį pratekanti kraujo raudonumo upė priverčia suabejoti, ar vis dar esi Žemėje. Nuo neatmenamų laikų greta raudonosios upės buvo kasamas varis, sidabras ir auksas, taip pat ir kiti mineralai. Būtent veikiamas metalų priemaišų upės vanduo nusidažo ryškia spalva, o vandenyje aptinkamos ekstremofilų aerobinės bakterijos, išgyvenančios itin rūgščiame (pH 2) vandenyje.

Skrajojantis geizeris, Nevada (JAV)

Skrajojantis geizeris, Nevada (JAV)

„Skrajojantis geizeris” („Fly Geyser”) atsirado po to, kai 1916 m. šioje vietoje ieškant šulinio buvo padarytas grunto gręžinys. Šulinys savo pareigas sėkmingai ėjo keletą dešimtmečių, kol karšti geoterminio vandens srautai pramušė šulinio rentinio sienas ir ėmė veržtis aukštyn. Iš trykštančiame vandenyje esančių mineralų ėmė formuotis įspūdingi „stalagmitai”, o aplink mineralų stulpus susiformavo apie 30-40 mineralinio vandens baseinėlių, kuriuos „nuspalvino” įvairūs mineralai.

„Mėnulio slėnis”, Brazilija

„Mėnulio slėnis”, Brazilija

Dar vienas kraštovaizdis, šį kartą Brazilijoje, atrodo nežemiškos kilmės. Mėnulio slėnis („Vale da Lua”) yra sraunios San Migelio upės vandens išgraužtas kvarcinės sudėties uolos darinys su kristalų priemaišomis. Čia, uždarame Brazilijos miške, upės tėkmė išraizgė ir nugludino uolienas, suformuodama natūralias mažas grotas ir maudynių baseinus.

Cano Cristales, Kolumbija

Cano Cristales, Kolumbija

Gražiausia pasaulio upe, tekančia iš rojaus, praminta „Cano Cristales” visomis vaivorykštės spalvomis nusidažo tik kartą per metus – lietingojo ir sausojo periodo sandūroje. Ištisus metus žalsvai rudas vanduo nesiskiria nuo kitų upių, tačiau esant tam tikram vandens lygiui – spalio ir lapkričio mėnesiais – upės dugną nukloję augalai ir dumbliai pražysta.

  • urtuliukas:)

    sia vaizdai yra nuostabus noreciau juos pamatyt tikroveja,vau