800 m aukščio „Saulės bokštas“

Australų bendrovė „EnviroMission” atskleidė planus statyti 800 m aukščio „Saulės bokštą“. Tai bus saulės energijos jėgainė, kurios galia sieks 200 megavatų; ji elektra aprūpins JAV valstiją Arizoną.

„Saulės bokšto“ galia sieks 200 megavatų

Kad įsivaizduotumėte, kokio dydžio šis ekologiškas bokštas bus, prisiminkite, kad aukščiausias pasaulyje Dubajaus „Burj Khalifa” dangoraižis yra vos 28 metrais didesnis nei naujasis „EnviroMission” projektas.

„Saulės bokšte” naudojama technologija skiriasi nuo elektros gavybos procesų, naudojamų įprastose saulės energijos jėgainėse. Čia nerasite saulės baterijos elementų ar veidrodžių, o bokšto išlaikymui reikės žymiai mažesnių kaštų. Bokšto veikimo principas paremtas trimis skirtingomis, bet efektyviomis technologijomis – šiltnamio efektu, rago efektu ir vėjo turbinomis.

Įkaitęs oras judės konstrukcijos centro link

Dienomis Arizonos valstijos dykumoje oro temperatūra pakyla iki +40ºC, o skaidria plėvele ar stiklu dengtoje patalpoje įkaista net iki +80ºC. Pagal inžinierių sumanymą, įkaitęs oras judės konstrukcijos centro link, kol pasieks 800 metrų aukščio bokštą. Jo vidinėse sienelėse bus sumontuotos 32 turbinos, suksiančios energijos generatorius.

Toks technologijos principas turi daug privalumų. Visų pirma, bokštas veiks nepaisant oro sąlygų, tad elektros energiją galės gaminti net ir užslinkus debesims. Be to, tokia jėgainė energiją gamintų ne tik dienos metu, bet ir naktį: šviesiu paros metu įkaitęs žemės paviršius dar ilgą laiką kaitintų orą. Taip pat svarbu ir tai, jog bokštas neišskirs anglies dvideginio bei kitų teršalų.

„EnviroMission” paskaičiavimu, projektas kainuos 750 milijonų dolerių ir bus įgyvendintas iki 2015 m. „Saulės bokštas” 80 metų energija aprūpins 150 tūkst. namų. Kaip bokštas atrodys galite pamatyti čia.