Kompiuterių ir interneto terminų ištakos

Šis įrašas – apie galbūt ne visiems žinomas, tačiau istoriškai įdomias kompiuterių ir interneto terminų ištakas. Ne visi čia aprašyti terminai yra kalbiniu požiūriu „teisingi”, tačiau tikri, naudojami ir nukeliantys mus atgal į tuos laikus, kai buvo kuriami pirmieji kompiuteriai ir jų tinklai – t.y. į kompiuterių eros pradžių pradžią.

Slapukai. Angliškai slapukai vadinami „cookies”, o tiesioginis žodžio vertimas reiškia sausainėlius. Slapukai yra naudojami vartotojo informacijai apsaugoti ją perduodant tarp tinklalapio ir naršyklės. Jie padeda identifikuoti vartotoją, suteikia lengvesnį prisijungimą prie slaptažodžiu apsaugotų interneto puslapių bei išsaugo įvarius vartotojo prisijungimo duomenis. Ko gero, slapukai sausainukais buvo pavadinti įžvelgus sąsają su Kinijoje populiariais laimės sausainiais – tradiciniu kinų desertu, kurioj viduje slypi lapelis su palinkėjimu. Kaip ir laimės sausainiai, taip ir slapukai savo viduje saugo svarbią informaciją.

Slapukai („cookies“)

„Hotmail” ir „Google” – tai dvi gerai žinomos kompiuterinės kompanijos. Atsimenate „Hotmail”? Tai yra viena iš pirmųjų, visam pasauliui prieinamų elektroninio pašto programų, kurios pavadinimą sugalvojo jos įkūrėjas Sabeeras Bhatia. Tokį pavadinimą jis pasirinko dėl žodyje esančių raidžių HTML, reiškiančių kompiuterinę kalbą, naudojamą turinio pateikimui internete. Tuo tarpu pavadinimas „Google” kilo iš noro pademonstruoti, jog paieškos sistema gali indeksuoti itin daug informacijos. „Google” „gimė” su klaidomis parašius žodį „googol”, reiškiantį šimtuoju laipsniu pakeltą skaitmenį dešimt.

Klaida sistemoje. Angliškai klaida sistemoje vadinama „bug”, o tiesioginis šio žodžio vertimas reiškia vabalą. Nors žodį „bug” savo užrašuose jau vartojo ir Tomas Edisonas, jį išpopuliarino amerikietė informacinių technologijų pionierė Grace Hopper. Kai jos kuriamas kompiuteris sugedo, G.Hopper ėmė ieškoti priežasties, kodėl taip atsitiko. Netrukus paaiškėjo, jog gedimą sukėlė kompiuteryje įstrigęs drugys. Įžymybe tapusį vabalą galima pamatyti „Smithsonian” muziejaus ekspozicijoje Jungtinėse Amerikos Valstijose.

Bitas (angl. bit). Bitas, tiesiogiai išvertus iš anglų kalbos reiškiantis „truputėlį”, yra pagrindinis informacijos matavimo vienetas. Kuriant ankstyvąsias kompiuterio kalbas, buvo naudojama dvejetainė sistema, o bitas yra dvejetainio skaitmens (angl. binary digit) santrumpa. Šis apibūdinimas taip pat siejamas ir su žodžiu „baitas” (angl. byte), kuris reiškia keletą informacijos vienetų (dažniausiai – aštuonis).

Viki (angl. wiki). „Wiki” reiškia vartotojų sukurtą sujungtų tinklalapių grupę. „Vikipedija”, „Encyclopedia Dramatica” ir „Metapedia” yra „wiki” modelio pavyzdžiai. Havajiečių kalba, „wiki wiki” reiškia „greitai”, o termino autorius Wardas Cunninghamas nusprendė, kad šis žodis puikiai tiks nusakyti greitą ir paprastą būdą informacijai gauti internete.

Viki („wiki“)

Ping. Nors dabar terminas „ping” yra siejamas su mėgstamiausiu programišių atakų metodu, iš pradžių tai buvo kompiuterinė programa, naudota patikrinti ar kompiuteris yra pasiekiamas per „IP” tinklą. Šiam tikslui būdavo išsiunčiamas pranešimas į nurodomą kompiuterį ir laukiama atsakymo. Jei atsakymas nepasirodydavo per tam tikrą laiką, tai reikšdavo, jog kompiuteris tinkle nėra pasiekiamas.

Ping

Ugniasienė (angl. firewall). Realybėje ugniasienės yra struktūros, sukurtos užkirsti kelią ugnies plitimui. Tuo tarpu kompiuterinių terminų pasaulyje ugniasienė reiškia tinklų apsaugą nuo neteisėtos prieigos ar klastočių. Šiuo atveju vartotojai yra saugomi ne nuo ugnies, o nuo virusų ir programišių atakų.

Ugniasienė („firewall“)

Virusas. Kompiuterinis virusas yra labai panašus į biologinį virusą. Abu įsiskverbia į normaliai funkcionuojančią sistemą, ima joje veistis ir griauna iš vidaus. Akademiniame pasaulyje šis žodis kaip kompiuterinis terminas pirmą kartą buvo pavartotas 1984-ųjų Fredo Coheno veikale „Eksperimentai su kompiuterių virusais”. Tačiau dar prieš šio veikalo publikaciją, 1970-aisiais, žodis buvo panaudotas mokslinės fantastikos rašytojo David Gerrold darbuose, o 1982-aisiais pasirodė „X-men’ų” komiksuose.

Brukalai (anlg. spam). Nedaug kas žino, kad žodis „spam” reiškia ne tik nepageidaujamus elektroninius laiškus, bet yra ir Antrojo Pasaulinio karo metais JAV populiarių kiaulienos konservų pavadinimas. Net ir karui pasibaigus apie „Spam” konservus buvo tiek daug kalbama ir jie buvo taip intensyviai reklamuojami, jog galiausiai buvo pastebėti garsiosios britų humoristų grupės „Monty Python”. 80-aisiais jie sukūrė humoristinį vaizdelį, kurio metu kavinės lankytojams nebuvo siūloma jokio kito patiekalo, tik „Spam” konservų. 90-ųjų viduryje buvo pastebėta, jog žodis „spam” puikiai tinka apibūdinti ir elektroninį šlamštą. Kaip ir garsiųjų konservų, taip ir elektroninio šlamšto yra daug ir jis visus erzina.

Brukalas („spam“)

Trolis (angl. troll). Internetinėje erdvėje troliu vadinamas asmuo, kuris prisijungia prie susiformavusios internetinės bendruomenės ir skelbia provokuojamas žinutes, siekdamas sukiršinti bendruomenės narius bei sutrikdyti normalią diskusijų eigą. Be tiesioginės sąsajos su pikta, mitine būtybe, internetinio trolio gimimas taip pat siejamas ir su veiksmažodžiu „to troll” (liet. „jaukinti”). Šis žodis nurodo procesą, kurio metu žvejys paskui valtį palengva traukia jauką, taip norėdamas pagauti žuvį. Panašiai ir internetiniai „troliai” nieko nenutuokiantiems internautams užmeta jauką – piktą žinutę – o šiems sureagavus, dar labiau juos sukiršina įžeidžiančiais komentarais.

Trolis

  • Mika Ela

    Na tikrai, kaip įdomiai. kompiuterio virusas iš tikrųjų panašus į biologinį virusą.