Kas slypi už populiarių plakatų?

Žmonės savo aplinką plakatais margina jau kelis šimtus metų. O jų paskirtis yra įvairiapusė – reklamuoti produktus, pranešti apie įvykius, skatinti patriotizmą ar tiesiog pralinksminti. Pastaraisiais metais jie taip pat tapo ir populiaria meno forma – dažnai juose vaizduojama praeitis, svarbios datos ar įvykiai. Kviečiame žvilgterėti į keletą populiarių plakatų bei sužinoti kokias paslaptis jie slepia.

1. Pietūs dangoraižio viršuje

Charles Ebbets „Pietūs dangoraižio viršuje”

Nors ir sunku tuo patikėti, tačiau nuotrauka, iš kurios padarytas šis plakatas, ne sumani klastotė, o tikrų tikriausia fotografija. Nuotraukoje užfiksuoti 11 darbininkų, pietaujančių 69-ame „RCA” (dabar „GE”) pastato Niujorke aukšte. Legendinę nuotrauką 1932-aisiais padarė drąsuolis fotografas Charlesas Ebbetsas. Beje, ilgą laiką nuotrauka buvo publikuojama kaip nežinomo autoriaus kūrinys arba priskiriama kitam fotografui Lewis Hineui. Tikrasis autorius paaiškėjo tik 2003 metais.

2. Mes galime tai padaryti

J.Howard Miller „Kniedytoja Rosie“

Šį plakatą sukūrė amerikietis menininkas J.Howard Miller. Nors plakatas vadinasi „Kniedytoja Rosie” (angl. „Rosie the Riveter”), tačiau su šiuo pavadinimu jį imta sieti tik praėjus metams po išleidimo, kai pasirodė populiari patriotinė daina tokiu pačiu pavadinimu. Plakatas tapo moterų, kurios karo metais perėmė vyriškus darbus, simboliu. Milleris palaką sukūrė remdamasis „United Press International” nuotrauka, kurioje vaizduojama fabrike dirbusi Geraldine Doyle. Ironiška tai, kad plakato herojė Doyle fabrike teišdirbo tik dvi savaites.

3. Farrah Fawcett

Farrah Fawcett

Ši nuotrauka buvo padaryta dar tada, kai Fawcett buvo nežinoma aktorė. Šukuoseną ir makiažą fotosesijai Fawcett pasidarė pati, plaukus sušiaušdama citrinų sultimis. Fawcett išbandė keletą maudymosi kostiumėlių, tačiau galiausiai išsirinko raudonąjį, nes jis dengė randą ant pilvo. 1976 m. plakato populiarumas pasiekė neregėtas aukštumas – jo buvo parduota 12 milijonų kopijų.

4. Lordui Kitcheneriui reikia jūsų

Lordui Kitcheneriui reikia jūsų

1914 m. sukurtame plakate vaizduojamas Didžiosios Britanijos karo sekretorius lordas Kitcheneris. Tą mėnesį, kai pasirodė plakatas, Jungtinėje Karalystėje buvo užregistruota daugiausiai savanorių. Po jo mirties, Kitchinerio plakatas tapo kultiniu, tačiau pats Kitcheneris ir jo strategija buvo ganėtinai nuvertinta. Įdomu tai, kad šis plakatas tapo kito, dar garsesnio plakato, kuriame dėdė Semas kviečia savanorius prisijungti prie JAV armijos, įkvėpimo šaltiniu.

5. Teniso mergaitė

Martin Elliot „Teniso mergaitė”

Šią nuotrauką 1976 m. nufotografavo Martinas Elliotas. Vos pasirodęs plakatas sulaukė didžiulės sėkmės – buvo parduota daugiau nei 2 milijonai jo kopijų. Elliotas nuotrauką pardavė plakatų bendrovei „Athena”, tačiau pasiliko autorines teises ir taip uždirbo per 250 000 svarų sterlingų. Tuo tarpu nuotraukoje užfiksuota tuometinė Ellioto mergina Fiona Butler už darbą negavo nei penso.

6. Albertas Einšteinas

Arthur Sasse „Albertas Einšteinas“

Šią žymią Alberto Einšteino fotografiją 1951 m. padarė „UPI” fotografas Arthuras Sasse. Po vieno renginio, kuriame savo 72-ojo gimtadienio proga buvo pagerbtas žymusis mokslininkas, fotografai visaip stengėsi išprašyti Einšteino, jog jis nusišypsotų nuotraukai. Tačiau nuvargęs senukas nebegalėjo pakęsti tiek dėmesio ir atsisakė išspausti bent šypsnį. Fotografams nenusileidžiant Einšteinas padarė grimasą, kuri visiems laikams įėjo į istoriją. Einšteinui taip patiko ši nuotrauka, jog jis iš jos iškirpo savo veidą, padarė keletą kopijų ir išsiuntinėjo draugams kaip sveikinimo atviruką.

7. Che Guevara

Jimo Fitzpatrick „Heroiškas partizanas“

Šią garsią nuotrauką, žinomą kaip „Heroiškas partizanas” 1960 m. Havanoje, Kuboje padarė fotografas Alberto Korda. Jis nufotografavo netikėtai scenoje pasirodžiusį Guevarą, kai Fidelis Castro šlovino La Coubre sprogimo aukas. Dviejų tonų Che Guevaros portretas buvo sukurtas 1968 m. airių kilmės menininko Jimo Fitzpatricko. Ši nuotrauka patenka į dešimties labiausiai žinomų nuotraukų sąrašą pasaulyje.