Europa svarsto galimybę uždrausti plastikinius maišelius

Kol lietuviai piktinasi, jog prekybos centrai ima mokestį už plastikinius maišelius, tokia praktika kitose Europos šalyse vertinama kaip sveikintinas ir pažangus žingsnis. Senojo žemyno gyventojai kviečiami išreikšti nuomonę dėl plastikinių maišelių naudojimo Europos Sąjungoje (ES). Svarstoma, ar reikėtų juos apmokestinti, ar visai uždrausti. Diskusiją paskatino vis aštrėjanti plastikinių atliekų problema.

Plastikinį maišelį

Europos Komisija (EK) pradėjo svarstyti, kaip sumažinti plastikinių maišelių atliekų problemą bei patobulinti maišelių žymėjimą. Visi, norintys pareikšti savo nuomonę, tai padaryti gali iki rugpjūčio, adresu – ec.europa.eu.

Nors kai kurios šalys jau taiko plastikinių maišelių mokestį, vieningo ES šalių susitarimo dar nėra.

Vidutinis ES gyventojas per metus vidutiniškai sunaudoja apie 500 plastikinių maišelių pirkiniams – vienu maišeliu dažniausiai naudojamasi tik vieną kartą.

Krepšys

Reikia paminėti, kad Lietuva – ne vienintelė Europos šalis, kurioje už pirkinių maišelius reikia mokėti papildomai. 2002 m. Airijoje įvestas plastikinių maišelių mokestis, sumažino maišelių naudojimą nuo 328 iki 21 maišelio žmogui per 2 savaites. Kitos šalys, kaip tarkime Italija, ėmėsi dar drastiškesnių veiksmų ir visai uždraudė tam tikro tipo plastikinius maišelius.

EK siūlo visus pirkinių maišelius žymėti etiketėmis, atitinkančiomis maišelio irimo ypatumus. Etikete „skaidus aplinkoje” pažymėtas maišelis gali iširti natūraliomis sąlygomis gamtoje, o „suardomo” etikete pažymėtas maišelis sunaikinamas tik industriniu būdu.