Į pasaulį žvelgiant per 3D akinius

Tiek specializuotoje spaudoje, tiek interneto portaluose sudėtingas 3D technologijas stengiamasi pristatyti kuo įmanoma paprasčiau. Šį kartą pabandysime 3D technologijas paaiškinti taip, kaip tai daro technologijų ekspertas Yoo-chul Kim. Jis siūlo atkreipti dėmesį į 3D akinius – svarbų aspektą, renkantis trimačio vaizdo televizorių.

3D akiniai

„Shutter Type” tipo (SG) akiniuose tarp dviejų poliarizuotų plokštelių yra įtaisytas skystasis kristalas, kuris siunčia signalus iš ir į televizorių. Tokiems akiniams reikalingi įkraunami elementai, o tai padidina akinių kainą. Dėl tos pačios priežasties akiniai yra sunkūs.

Poliarizuoto stiklo (Film Patterned Retarder = FPR) akiniams reikia tik vienos plokštelės, todėl jie labai panašūs į akinius nuo saulės. Dažniausiai akiniai nuo saulės yra gaminami su plėvele apsaugančia nuo ultravioletinių spindulių, o kaina priklauso nuo naudotos medžiagos ir dizaino. FPR akiniai labai panašūs. Nenustebkite, jei prabangių mados namų pagamintus 3D akinius galėsite dėvėti ir kaip akinius nuo saulės.

3D

SG tipo akiniams reikalinga nuolatinė sąveika tarp televizoriaus ir akinių. Dėl šios priežasties akinius galite naudoti tik su riboto asortimento prietaisais. Tuo tarpu FPR technologiją naudojančiuose prietaisuose – televizoriuose, projektoriuose, monitoriuose trimatį vaizdą galima žiūrimi naudojant tuos pačius akinius. Be to, FPR akiniai gali būti naudojami ir žiūrint 3D filmus kino teatre.

Kalbant apie televizoriaus žiūrėjimą, patogumas itin svarbu. SG tipo akiniuose naudojami išilginiai poliarizuoti lęšiai, todėl kuo labiau kreipiate galvą, tuo labiau tamsėja ekranas, kol galiausiai išvis nebegalite nieko matyti. FPR tipo akiniuose naudojami apvalūs poliarizuoti lęšiai, dėl šios priežasties ekranas netamsėja, net jei ir pakreipiate galvą. Yoo-chul Kim mano, kad netolimoje ateityje LG sukurs technologiją, kuri leis matyti vienodą 3D vaizdo kokybę tiek sėdint, tiek gulint.

3D technologija

SG tipo akiniuose vaizdo susiliejimas išties didelė problema. Taip nutinka todėl, jog vaizdas SG akiniuose perkeliamas paeiliui kairiajai ir dešiniajai akims. Dėl to vaizdai dažnai „užlipa” vienas ant kito ir susilieja. Tai gali sukelti galvos svaigulį, varginti akis. Nors šią problemą SG akiniuose pavyko šiek tiek sumažinti, visgi problema išliko ir vis dar yra kur kad didesnė nei FPR tipo akiniuose.

FPR akiniuose vaizdo liejimasis teoriškai neįmanomas. Visgi, priklausomai nuo plėvelės vientisumo ir jungimo, galimas nedidelis vaizdo liejimasis.