Hipsteriai: kas jie ir iš kur?

Pramogų pasaulyje bei vakarėlių kultūroje dažniau galima išgirsti žodį „hipsteris”. Taip apibūdinamai bohemos atstovai, vertinantys nepriklausomą mąstymą, alternatyvią kultūrą ir pažangią politiką.

Hipsteris

Dar 1940 m. JAV užgimusi hipsterių subkultūra visame pasaulyje išplito neseniai, jau po 2000-ųjų. Šiuo žodžiu, o daugelyje kalbų tiesiog žargonu dažnai apibūdinami jauni, neseniai mieste apsigyvenę viduriniosios klasės žmonės, taip pat paaugliai, kurie domisi indi roku, nepriklausomais filmais, skaito tokius žurnalus, kaip „Vice” ir „Clash“, lankosi interneto puslapiuose, kaip „Pitchfork Media“.

Kartais žodžio „hipsterio” reikšmė vartojama prieštaringuose kontekstuose, tad sunku tiksliai apibrėžti šią subkultūrą. Vieni sako, kad ji iškraipo autentiškus alternatyvių pokarinių judėjimų bruožus. Kiti teigia, kad hipsteris yra kultūrinė mitologija, masinis stereotipas, sukurtas siekiant suprasti, kategorizuoti ir segmentuoti indi vartotojų kultūrą.

Hipsteris

Nors dėl žodžio tikrųjų ištakų ginčijamasi, yra manoma, kad jis kilo nuo žodžio „hop” – žargono, reiškiančio opiumą. Kiti tiki, kad žodis kilo iš Vakarų Afrikos žodžio „hipi”, reiškiančio „atverti akis”. Kad ir kaip bebūtų, palaipsniui tai tapo daiktavardžiu, kuris atrado savo vietą anglų kalboje.

Pirmą kartą šiam žodžiui patekus į žodyną, hipsteriai buvo apibūdinti kaip „asmenys, kuriems patinka karštas džiazas”. Hipsteriais dažniausiai buvo vadinami jauni viduriniosios klasės baltieji, kurie stengėsi kopijuoti juodaodžių džiazo daininkų, kuriais žavėjosi, gyvenimo stilių. 1959-aisiais pasirodžiusioje Eriko Hobsbawmo knygoje „Jazz Scene” buvo aprašytas ir hipsterių žargonas, kurį jie vartojo norėdami išskirti savo grupę iš aplinkinių.

džiazas

Hipsterių subkultūra iš JAV plito pasaulyje ir po Antrojo Pasaulinio karo prie jos prisijungė bundanti literatų karta. Vienas jos atstovų, Normanas Maileris rašinyje, pavadintame „Baltasis juodaodis”, hipsterius vadino Amerikos egzistencialistais, gyvenančiais gyvenimą, nuolatos apsuptą mirties ir pasirinkusiais savęs ieškojimo ir tobulinimo kelią.