Vienatvė kenkia sveikatai

Ar teko kada pastebėti mėgstamame restorane, kasdieną toje pačioje vietoje rymantį žavų nepažįstamąjį? Jis visuomet vienas, jo žvilgsnis įsmeigtas į tolį – atrodo, kad jam kur kas įdomiau vienam, nei su kompanija. Tačiau, ar žinojote, jog šis vienišius linkęs labiau sirgti nei draugų apsuptas vakarėlių liūtas?

Laukas

Vieniši žmonės dažniau serga širdies ligomis ir vėžiu nei visuomeniški jų draugai. Mokslininkų teigimu, mirtis nuo vienišumo yra lygiai tokia pati aktuali problema kaip ir mirtis nuo alkoholizmo ar rūkimo.

Kalifornijos universiteto mokslininko Steveno Cole teigimu, imunitetas ligoms dažnai nulemiamas genų. Atlikęs keletą eksperimentų Cole išsiaiškino, jog vienišų žmonių genai skiriasi nuo aktyviųjų – dalis vienišių genų yra daug lėtesni, kita dalis – daug greitesni. Lėtieji genai žmogaus organizme kovoja su užkrečiamomis infekcijomis, tuo tarpu greitieji – gina juos nuo bakterijų. Cole teigimu, būtent šis skirtingas genų aktyvumas lemia, jog vienišiai serga dažniau.

Skirtingas visuomeniškų ir vienišų žmonių genų aktyvumas lemia prisitaikymą prie socialinės aplinkos. Atrodytų, jog visuomeniški žmonės turėtų kur kas dažniau užsikrėsti virusais, mat nuolatos yra supami kitų žmonių. Visgi, daktaras Cole mano, kad visuomeniškų žmonių organizmai prisitaikė prie tokio gyvenimo stiliaus, todėl jų organizmas išmoko reaguoti į virusų riziką. Tuo tarpu vienišių gyvenimo būdas nepadeda kovoti su bakterinėmis infekcijomis, kurios vienišiams kelia didesnę grėsmę.