Žmogus, išpranašavęs cunamį

Atrodo, kad visa griaunantis cunamis, užgriuvęs Japonijos pakrantę, nustebino visus, išskyrus japonų geologą Masanobu Shishikura.

Masanobu Shishikura

Studijuodamas žemės sluoksnių judėjimą, Shishikura įtikino, kad kas 450 – 800 metų Ramiajame vandenyne susikertančios plokštės sukelia milžiniškas bangas, kurios nusiaubia Sendai ir Fukushimos regionus.

Vienas panašus cunamis 869 metais nusinešė 1000 žmonių gyvybes. Shishikura rado įrodymų, jog tarp 1300 ir 1600 metų cunamis taip pat siaubė minėtus Japonijos regionus.

Dar 2010 m. rugpjūtį Shishikura, kartu su kolegomis, parašė straipsnį, kuriame teigė, jog egzistuoja tikimybė, jog panašus cunamis vėl užgrius regioną. Mokslininkų straipsnis pasirodė valstybinio instituto, kuriame dirba Shishikura, leidžiamame žurnale.

cunamis

Realią cunamio grėsmę įžvelgęs vyras ėmė komunikuoti žinią. Buvo numatyta žmonėms išdalinti žemėlapius su pažymėtomis rizikingomis vietomis. Shishikura taip pat dalyvavo susitikime su Fukushimos vadovais, kurio metu paaiškino savo tyrimo rezultatus ir reikšmę. Kelią nelaimei užkirsti bandė ir Shishikuros vadovas, kuris mokslininkų nuogąstavimu pristatė 2009-ųjų komiteto, sprendžiančio atominių elektrinių saugos klausimus, susitikime.

Shishikura apgailestauja, jog jo pasiūlymai pasirengti cunamiui liko neišgirsti – deja, į paleoseismologinėje srityje dirbančių mokslininkų darbą dažnai žiūrima nerimtai. Žmonės linkę tikėti tik savo akimis arba kitų žmonių pasakojimais, o istorijos apie įvykius, pasikartojančius kas 500 metų, retai kada sulaukia susidomėjimo.

Dabar Shishikura ir jo komanda domisi Shikoku sala ir Kii pusiasaliu, kurie gali tapti kitu cunamio taikiniu. Shikikura sako, kad didžiuliai cunamiai šias vietas nusiaubia kas 400 ir 600 metų, o paskutinį kartą tragedija įvyko 1707 – aisiais. Pagal Shishikuros paskaičiavimus, kitas smūgis regiono laukia tik kitame šimtmetyje. Visgi mokslininkas ragina žmones išlikti budriais.