Velykų simboliai ir tradicijos

Krikščionys per Velykas mini Jėzaus Kristaus prisikėlimą. Įdomu tai, kad kai kurie šiandieniniai Velykų šventės ritualai atsirado dar prieš užgimstant krikščionybei.

kiaušinio triušis velykos tradicijos

Senovės pavasario deivė

Anot anglų istoriko ir benediktinų vienuolio šv. Bedos (lot. k. Beda Venerabilis), angliškas Velykų pavadinimas „Easter” kilo iš anglosaksiško pavasario deivės Eostrės vardo. Balandžio mėnuo buvo pavadintas „Eostremonat” arba Eostrės mėnesiu, tad angliškas Velykų pavadinimas buvo priskirtas krikščionių šventei, kuri buvo švenčiama būtent balandį. Iki tol šventė buvo vadinama „Pach”, o šis pavadinimas išliko daugelyje ne anglakalbių šalių.

kiaušinio triušis velykos tradicijos

Velykų margučiai

Viduramžių Europoje Gavėnios metu buvo draudžiama valgyti kiaušinius, o per Velykas jie tapdavo pagrindiniu patiekalu bei dovana vaikams ir tarnams. Be to, daugelį amžių kiaušinis buvo naujos gyvybės ir vaisingumo simbolis, tad daugybė senovės tautų, įskaitant egiptiečius, persus ir romėnus, juos naudojo pavasario švenčių metu.

kiaušinio velykos tradicijos

Skirtingos tradicijos

Vidurio Rytų ir Graikijos ortodoksai kiaušinius margindavo ryškiai raudona spalva, kuri simbolizavo Kristaus kraują. Tuo tarpu vokiečiai vieni kitiems dovanojo žalios spalvos kiaušinius, kurie simbolizavo Didįjį ketvirtadienį, ir ant medžių šakų kabino tuščius kiaušinių lukštus. Austrai kiaušinius apdėliodavo smulkiais augalais. Išvirus kiaušinį ir juos nuėmus, kiaušinį papuošdavo balti raštai.

Meno kūriniai

Atrodo, kad įmantriausios Velykų kiaušinių dekoravimo tradicijos susiformavo Rytų Europoje. Lenkijoje ir Ukrainoje kiaušinius dažniausiai margindavo sidabro ir aukso spalvomis, taip pat vašku kurdavo raštus ir paveikslėlius.

Velykų kiškutis

Triušiai ir kiškiai jau daugelį metų yra vaisingumo simboliai. Atrodo, jog kiškis į velykinių tradicijų ritualą įtrauktas buvo Vokietijoje, o vėliau šią tradiciją vokiečių imigrantai paskleidė Jungtinėse Amerikos Valstijose.

Velykų atvirukai

Velykų atvirukai atsirado Viktorijos laikų Anglijoje kanceliarinių prekių pardavėjui prie piešinio su kiškučiu pridėjus sveikinimą. Dabar šie atvirukai yra ketvirtoje vietoje pagal populiarumą ir nusileidžia tik Kalėdų, Valentino ir Motinos dienos sveikinimams.

Velykų eisenos

Viduramžių Europoje tikintieji po šv. Velykų mišių sekdavo paskui nešamą kryžių ar Velykų žvakę. Tokios tradicijos išliko iki šių dienų ir dabar yra vadinamos Velykų eisenomis.