Kaip rasti laimę

Maži mokesčiai, nuomonės laisvė, lygybė… – vyriausybės gali suteikti arba apriboti daugybę dalykų, kurie palengvina mūsų gyvenimą. Nauja organizacija „Laimės akcija” (angl. k. „Action for Happiness”) siekia skleisti žinią, jog ir mes galime daug padaryti, kad pasaulis būtų geresnė vieta gyventi.

laimė

Klausydamasis žinių apie jūrose prie Japonijos kylantį radiacijos lygį, Vidurio Rytuose vykstančias žiaurias revoliucijas, nejučia imi tikėti Samuelio Becketo žodžiais, kad pasaulį nuolat slegia ašaros. Ir neretas mano, kad pasaulis – žiauri vieta, o galvoti kitaip yra paprasčiausiai naivu.

Visgi norisi tikėti, kad net jei ir negalima panaikinti pasaulyje esančio liūdesio, žmonių ašaros nėra nuolatinis reiškinys, o bent iš dalies – pasirinkimas. Tikite tuo ar ne, bet susidomėjimas laime auga. Tai, jog turtingesnėse ir demokratiškesnėse šalyse gyvenantys žmonės jaučiasi laimingesni, tampa įrodymu, kad kai kurias pasaulio vietas ašaros slegia šiek tiek mažiau.

Organizacija „Action for Happiness” dalinsis žiniomis, kaip galime daryti įtaką savo pačių, darbovietės, mokslo įstaigos ar bendruomenės laimei. Dalis tokių žinių – bendrojo išprusimo rezultatas, tačiau kai kurie patarimai gali ir nustebinti. Ar žinojote, kad kas vakarą padėkodami žmonėms už gerą jų darbą, patys apsisaugosite nuo lengvos depresijos?

laimė

Tokios ir panašios žinios atkeliauja iš psichologijos, neuromokslų ir socialinių tyrimų sričių ir yra išties įspūdingos. Visgi šioje srityje vis dar yra didelės spragos, kurios daro didelę įtaką bandant suprasti naujoves bei tyrimus.

Didžiąją dalį praėjusio šimtmečio ekonomikos augimas buvo suvokiamas kaip tiesioginis kelias į laimę. Šių dienų situacija – panaši. Juk galimybę gyventi pasiturinčiai išties vertiname labiau nei skurdą, o liūdną dieną praskaidrina įsigytas naujas drabužis ar telefonas…

Visgi, technologijoms kasdien keičiant mūsų gyvenimus, vis dažniau susimąstoma, kad svarbios naujovės slypi ne tik daiktuose. Atvirkščiai – labiausiai tikėtina, kad laimę labiausiai lemia tokie dalykai kaip vaikų priežiūros centrai, slaugos ligoninės senjorams, skaitymo grupės, dviračių nuomos schema, miesto fermos ar laiko bankas…

Būtent socialinės inovacijos, keičiančios ne tik daiktus, bet ir gyvenimo kokybę, po truputį džiovina pasaulio ašaras. Nors jos dar tik skinasi kelią pripažinimo link, džiugių pokyčių jau galima pastebėti. Belieka tikėtis, kad socialinės laimės kūrimo atvejai taps vis dažnesni, o pasaulio ašaros nebus amžinos.