Placebo efektas

Kone visi esame girdėję Biblijos pasakojimą apie tai, kaip Jėzus Kristus žodžiu prikėlė Lozorių iš mirusiųjų. Istorija fiksuoja nemažai pasakojimų, kuomet šventieji sergančiuosius išgydydavo vienu rankos prisilietimu. Galima tikėti, galime ne, tačiau realiame pasaulyje egzistuoja stebuklų, kai sunkus ligonis pagyja gerdamas ne „super vaistus”, o substancijas, pavyzdžiui, visiškai neutralius miltelius. Šis reiškinys vadinamas placebo efektu.

Placebo efektas

Medikai mano, kad placebas – tai psichologinis efektas, sustiprėjantis tuomet, kai pacientai naudoja psichostimuliatorius ar antidepresantus, tokius kaip prozakas. JAV Konektikuto universiteto atliktas tyrimas atskleidė, jog trimis iš keturių atvejų ligonių savijauta pagerėja ne dėl cheminių pokyčių smegenyse, bet dėl pacientų tikėjimo, jog vaistai jiems padės.

Pirmieji placebo tyrimai atlikti šeštajame XX amžiaus dešimtmetyje. Paaiškėjo, kad vaistus pakeičiančios substancijos geriausiai malšina skausmą, depresiją, gydo skrandžio opą, netgi vėžį ir kai kurias širdies ligas.

Medikai teigia, jog placebo efektas tolygus tikėjimui burtais, užkalbėjimais ar prakeiksmais. Tai nesunku paaiškinti: jei žmogaus psichika jautri, įtikėjęs esantis prakeiktas, jis susinervins ir netgi sunkiai susirgs. Neveltui sakoma, kad daugumos ligų priežastis – nervai.

Dažnas atvejis, kuomet beviltiški ligoniai kreipiasi žiniuonių pagalbos, tikėdamiesi stebuklo. Ir stebuklas kartais įvyksta. Atrodo, jog neretai galingu ir bet kokią ligą pagydančiu vaistu tampa mūsų smegenys.