Užkoduotos paauglių žinutės socialiniuose tinkluose

Žurnalo „Wired” autorius Clive Thompson atkreipia dėmesį į paauglių, norinčių apeiti budrių tėvų priežiūrą ir socialiniuose tinkluose draugams perduoti rūpimas žinutes, išradingumą.

Autorius pateikia pavyzdį, kuomet dėl išsiskyrimo su vaikinu nuliūdusi paauglė išvažiavo į klasės žygį. Tuo, ką jaučia, ji norėjo pasidalinti su draugais virtualioje erdvėje, be ne su savo motina. Deja, ši taip pat buvo tarp „draugų” socialiniame tinkle, nes šiuolaikiškiems tėvams svarbu prižiūrėti savo atžalą ir ten. Ką darė mergina? Vietoj savo išgyvenimų ji paskelbė ištrauką iš „MontyPython” filmo „Life of Brian” („Brajano gyvenimas”), kurioje būrys nukryžiuotų vyrų dainuoja dainą „Always Look on the Bright Side of Life” („Visada žvelk į šviesiąją gyvenimo pusę”).

Paaugliai šneka pop kultūros kalba, mama – ne. Todėl draugai, žinantys filmą ir supratę citatos ironiją, merginai rašė žinutes siūlydami palaikymą. Šios „kalbos” nesuprantanti mama atkreipė dėmesį tik į optimistinius žodžius ir parašė besidžiaugianti gera dukros nuotaika.

Jaunimas ne veltui prisiminė steganografiją – senovės graikų sugalvotą būdą vieną žinutę paslėpti kitos viduje. Tokių gebėjimų reikia šiandienos paaugliams. Dabar jie negali palaikyti draugystės nebendraudami virtualiais kanalais, jų gyvenimas tampa vis labiau viešas, kita vertus, svarbus išlieka ir privatumas.

Tai, kad paaugliams tikruosius jausmus tenka koduoti, rodo, kad socialiniai tinklai dar turi kur tobulėti. Reikia lankstesnių bendravimo įrankių ir daugiau pasirinkimo galimybių. Pavyzdžiui, Lotynų Amerikos socialinis tinklas „Sonico” savo vartotojams siūlo kontaktus skirstyti į tris sąrašus – kolegos, šeima ir draugai. Ir draugams skirtų žinučių tėvai čia nemato.