Atspausdintas pasaulis

Ar esate ironiškai, tačiau su šypsena pasvarstę, jog technologijoms taip sparčiai žengiant į priekį, kavinėje užsakytą picą bus galima parsisiųsti elektroniniu paštu – teliks ją atsispausdinti? Pažvelkite į trimačio (3D) spausdinimo technologijos galimybes ir suprasite, jog šios spėlionės netrukus pavirs tikrove.

3d spausdintuvas

Štai praėjusiais metais Amerikos mokslininkai pristatė pirmąjį spausdintuvą, galintį sukurti bet kokį patiekalą, t.y. sluoksnis po sluoksnio „spausdinti” maistą iš bazinių elementų komplekto. Tuo tarpu europiečiai skelbiasi galintys „atspausdinti” ištisą namą. 3D spausdinimo technologijos egzistuoja jau ne pirmus metus ir seniai yra peržengusios ribą tarp mokslinės fantastikos ir praktiškai pritaikomos technologijos. Inžinieriai ir dizaineriai jau daugiau nei dešimtmetį naudojo 3D spausdintuvus trimačių konstrukcijų – medicinos implantams, juvelyriniams dirbiniams, kojai pritaikytai avalynei, automobilių dalims ir netgi lempų gaubtams – prototipams kurti.

Dabar 3D spausdinimas yra rimtas gamybos metodas, kurį naudoja daugybė pasaulio kompanijų. Naudojant šią sistemą, trimačiai objektai sukuriami atskirus objekto sluoksnius talpinant vieną ant kito nuo apačios į viršų, ir, kai galiausiai sutvirtėja tam naudojama medžiaga, gaunamas erdvinis daiktas. Technologijai naudoti nereikalingos jokios liejimo formos ar specialios apdirbimo mašinos.

3d spausdintuvas

Naudojant 3D spausdintuvus galima atkurti bet kokias detales – apdailos elementus, sudėtingai išgraviruotus ir netgi išraitytus smulkius objektus. Viskas ko reikia – turėti originalo pavyzdį. Jei jo nėra, pakaitalą galima suprojektuoti kompiuterinio projektavimo programomis.

Šiuo metu daugiau nei 20 proc. visos pramoninės produkcijos gaminama 3D spausdintuvais. Prognozuojama, jog iki 2020 m. šis skaičius pasieks 50 procentų. Technologija tampa įprasta, jog pasigirsta drąsių siūlymų ją panaudoti naujoms orbitinėms stotims kurti.