Jei šeimoje auga vienintelis vaikas

Visuomenėje vis dar gaji nuomonė, kad šeimoje augantis vienturtis vaikas būna vienišas, savanaudiškas ar net sunkiai pritampa prie kitų. Tačiau tyrimai rodo, kad tai toli gražu nėra taisyklė.

Vienintelis vaikas

Ilgamečiai Teksaso universiteto (JAV) pedagoginės psichologijos profesorės Toni Falbo tyrimai atskleidė, kad vienturčiai vaikai dažniausiai yra tokie pat bendraujantys, lengvai prisitaikantys, intelektualūs kaip ir brolių ar seserų turintys bendraamžiai.

Tuo tarpu kiti tyrimai rodo, kad buvimas vienturčiu vaiku šeimoje turi ir privalumų. Pasak profesorės T. Falbo‘o, tokie vaikai dažnai kur kas artimiau bendrauja su tėvais, mokykloje geriau mokosi. Šiuo metu vis daugiau porų augina tik po vieną vaiką. Tam įtakos turi kur kas vėliau kuriamos šeimos, taip pat ekonominiai rodikliai – daugelis mano, kad turėti antrą veiką tiesiog per brangu.

Verna

Kaip bebūtų, vienintelio vaiko auginimas ir auklėjimas turi savo iššūkių. Psichologų, dirbančių su šeimomis, kuriose auginami vienturčiai vaikai, teigimu, brolių ar seserų neturėjimas nėra kliūtis sėkmingam vaiko vystymuisi. Tam didelę įtaką daro auklėjimo stilius ir metodai. Taigi, kyla pagrindinis klausimas, kaip geriausiai auginti vienintelį vaiką šeimoje ir kokios didžiausios klaidos daromos?

„Pagalvokite, ko jūsų vaikui, augančiam be brolių ar seserų, gali trūkti?“ – siūlo vaikų psichologas dr. Carl E. Pickhardt (Teksasas, JAV), knygos „Jūsų vienintelio vaiko ateitis“ (angl. „The Future of Your Only Child“) autorius.
Pasak specialisto, tokie vaikai stokoja patirties situacijose, kuomet tenka ne tik imti, bet ir duoti, taip pat dėmesiu ar daiktais dalintis su kitais ar net spręsti kilusius konfliktus.

Štai kodėl aštuonerių Maeve, vienturtė amerikiečių dukra, kiekvieną penktadienio pavakarę leidžia laiką su kitais vaikais vaikų klube, kurį subūrė tėvai. Tai viena iš puikiai pasiteisinančių strategijų auginant vienintelį vaiką, – tokiuose klubuose nuo mažumės vaikai mokosi bendrauti, dalintis, dūksta ir žaidžia įvairius komandinius žaidimus ugdydami komunikabilumo ir diplomatijos įgūdžius.

„Tikiuosi, kad šis klubas Maeve padės suprasti, jog ji nėra pasaulio centras, apie kurį visi tik ir turi šokinėti. Be to, kiekvienos savaitės vaikų susibūrimai jai padėjo išmokti valdyti konfliktus – juk po savaitės ji ir vėl susitiks su šiais vaikais, jai ir vėl reikės kartu su jais žaisti ir draugauti“, – pasakoja Maeve mama Margaret Morgan.
Kaip pastebi patys tėvai, auginantys vienturčius vaikus, itin svarbu suprasti, kad jūs negalite vaikui atstoti draugų kompanijos, todėl reikia vengti nuolat būti drauge su sūnumi ar dukra. Be to, kaip teigia psichologijos specialistai, vaikai taip pat turi turėti savo erdvę, galimybę pabūti su savimi ir savo mintimis.

Ir nos vaikų auklėjimas – tai iš tiesų sudėtingas ir itin atsakingas procesas, tačiau vaikų psichologas C.E. Pickhard pataria: „Atsipalaiduokite. Viskas bus gerai. Būti vieninteliu vaiku šeimoje taip pat puikus būdas užaugti.“