Kodai, kurių suprasti neturėtumėte

Parduotuvių, ligoninių, pramogų ir kitų dažnai lankomų vietų personalas neretai naudoja slaptus kodus, skirtus apsikeisti informacija ir neatkreipti aplinkinių dėmesio. Nors kai kurie didieji prekybos centrai, pavyzdžiui „WalMart“, turi savo specifinius kodus, tačiau daugelis jų yra pakankamai universalūs.

Slaptas

Pateiksime jums kelių kodų aprašymus, kurie, tikimės, sudomins ar net pravers jums netikėtoje gyvenimo situacijoje.

JAV teisėsaugos pareigūnai nuo 1937 metų naudojasi specialia sistema, dar vadinama „Dešimt kodų“. Joje naudojamos skaičių kombinacijos. Pavyzdžiui kombinacija 10-31 reiškia, kad vyksta nusikaltimas, 10-27-1 – įvyko žmogžudystė, o 10-00 reiškia, jog buvo sužeistas policininkas ir būtinas pastiprinimas. Šie kodai sugalvoti siekiant mažinti radijo bangomis policijos perduodamos informacijos.

Slaptas

Savo kodų sistemas dažnai turi ir ligoninės. Pavyzdžiui, kodas „Doctor Brown“ (liet. „daktaras Braunas“) naudojamas norint pranešti apsaugai apie personalui kilusią grėsmę. Jei seselė ar daktaras susidūrė su smurtaujančiu pacientu ar kitu asmeniu, jiems pakanka apsaugai išsiųsti žinutę su šiuo kodu ir netrukus ji atskubės į pagalbą. Kai kuriose ligoninėse kodinis žodis „Silver“ (liet. „sidabras“) naudojamas pranešti apie ginkluotą asmenį, „Grey“ (liet. „pilkas“) – apie agresyviai nusiteikusį beginklį asmenį.

Dar vienas kodas skambiu pavadinimu – kodas „Bravo“. Jis reiškia bendrą įspėjimą apie pavojų oro uostose. Kitaip nei daugelis slaptų kodų, šis naudojamas siekiant atkreipti aplinkinių dėmesį. Kodas „Bravo“ naudojamas ir laivininkystėje. Laivo keleiviams jis praneša apie kilusį gaisrą ir yra vienas iš rimčiausių įspėjimų denyje. Žodinius kodus laivininkystėje papildo ir garsiniai signalai. Štai 7 trumpi ir 1 ilgas garso signalas reiškia raginimą keleivius sodinti į gelbėjimosi valtis.

Tai tik labai maža dalis informacijos apie paslaptingą kodų pasaulį. Daugiau apie jį sužinosite paspaudę šią nuorodą.