Namai iš atliekų

70 mylių į šiaurę nuo Hiustono tarp standartinių plytinių ir medinių namų stūkso keletas išskirtinių – jų stogai iškalti įvairiais automobilių numerių lentelėmis, o langai – krištolinėmis lėkštėmis.

Namas

Šiuos išskirtinius pastatus sukūrė 64 metų Dan Phillips. Dirbęs daugybę darbų – karininku, šokių instruktoriumi, antikinių daiktų prekiautoju, galvosūkių sudarytoju – 1997 metais jis įkūrė statybų kompaniją „Phoenix Commotion“ ir pradėjo statyti namus iš atliekų.

„Per metus išmetamas daugybė statybinių medžiagų, tuo tarpu daugelis žmonių neturi lėšų įsigyti namą“, – priežastį pradėti neįprastą verslą aiškina D. Phillips.

Namas

Jis sako niekada neišmetantis nereikalingų medžiagų. „Tai potenciali statybinė medžiaga“, – priduria rodydamas vieno iš savo statytų namų lubas. Spalvingos, įvairiais raštais išmargintos lubos suklijuotos iš tūkstančio išmestų paveikslų rėmų.

Iki šiol p. Phillips pastatė keturiolika namų savo gimtajame Huntsvilio mieste, daugelį kitų jis įsigijo arba gavo dovanų. Pats dirbantis tiek staliaus, tiek elektriko ar santechniko darbus D. Phillips sako, jog 80 proc. statybai naudojamų medžiagų susirenka statybų aikštelėse arba pakelėse.

Namas

Kompanijos „Phoenix Commotion“ statomi namai skirti mažas pajamas gaunantiems žmonėms. Jų išperkamasis mokestis svyruoja nuo 99 iki 300 JAV dolerių per mėnesį. Deja, ne visi tokių namų gyventojai pateisina p. Phillips lūkesčius. Kai kurie žmonės pradingsta palikę purvinus ir apgriautus namus.

Nors šiuos unikalius statinius mielai perka ir pasiturintys pirkėjai, tačiau p. Phillips lieka ištikimas savo vizijai kurti namus mažas pajamas turintiems žmonėms. „Siekiu sukurti patrauklius namus už prieinamą kainą“, – sako D. Phillips.

Namų statybai jis naudoja įvairiausias statybines medžiagas ir kitus nereikalingus daiktus: plytas, keramines plyteles, veidrodžio stiklą, butelių kamščius, senus DVD diskus ir netgi galvijų kaulus.

P. Phillips dažnai konsultuojasi su profesionaliais inžinieriais, elektrikais ir santechnikais, kad įsitikintų, jog jo statomi namai atitinka būtinus statybos reikalavimus. Jo žmona, dailės mokytoja, konsultuoja dizaino ir apdailos klausimais.

Dažnai Dano Phillipso darbą vertinantis elektrikas Robert McCaffety sako, kad Dan viską daro tvarkingai ir apgalvotai. „Yra žmonių, kurie skeptiškai vertina jo statomus namus, tačiau daugelis remia jo darbus ir mano, kad tai naudinga visuomenei“, – sako R. McCaffety.

Bendradarbiaudama su valdininkais kompanija „Phoenix Commotion“ 2004 m. įkūrė perdirbamų medžiagų sandėlį, į kurį statybų kompanijos gali atvežti nereikalingas medžiagas.

„Phoenix Commotion“ dirba 5 statybininkai, tačiau D. Phillips siekia, kad prie namo statybos prisidėtų ir jame gyvensiantys žmonės. Viename iš šių namų gyvenanti spurgų pardavėja dalyvavo statybose su savo paaugliu sūnumi. Spalvotai išdažė savo naujo, 60 kv. pėdų namo sienas, grindis išklojo įvairaus dydžio plytelėmis. „Tai nėra idealu, tačiau tai mano nuosavas namas“, – sako moteris. Anksčiau ji gyveno nuomojamame būste.

Dano Phillipso namus itin mėgsta vidurinės klasės pirkėjai, kurie vertina ne tik namo individualumą, bet ir ekonomiškumą.

Anot idėjos sumanytojo, didžiausias jo tikslas yra suteikti žmonėms galimybę turėti savo namus, padrąsinti juos kurti savo gyvenamąją aplinką.