Kalėdinių verslo dovanų etiketas

Neišvengiamai artėja Kalėdos ir parduotuvės pradeda pūstis nuo kalėdinių dovanų pasiūlymų. Dovanos artimiesiems nors ir nėra paprastas sugalvoti dalykas, bet bent jau mažiau kankina klausimai „ar tinkamai dovanoju, elgiuosi“. O kokios dovanos gali būti, kaip jas dovanoti, ko geriau nedovanoti Kalėdoms savo kolegoms, vadovams partneriams?

Kalėdos dovana

„1-800-Flowers.com“ pateikia tokius patarimus:

  • Vadovui dovanokite bendrą dovaną su kolegomis ar tiesiog įteikite paprastą atvirutę
  • Dovanoti dovanas ir atvirutes galima ir tiems, kurie Kalėdų nešvenčia. Tiesiog reikia naudoti pasaulietiškus sveikinimus, kaip „Su šventėmis“ ir pan.
  • Sulaukus netikėtų dovanų, nebūtina atsidėkoti tuo pačiu. Pakanka tik šilto „Ačiū“.
  • Nežinodami, ką dovanoti kolegai, galite dovanoti dovanų čekį. Svarbiausia, kad jis būtų iš mėgiamos parduotuvės
  • Jeigu darbovietėje yra tradicija dovanoti asmeniškai, o ne traukti dovanas iš bendro maišo, darykite tai privačiai, kad niekas neįsižeistų. Tačiau nebūkite pernelyg asmeniški ir atsisakykite brangių dovanų.
  • Vadovui galima padovanoti ir kolegų iškeptą pyragą ar sausainių, butelį gero viskio (jeigu, žinoma, jis jį mėgsta), saldainių. Bet dovana neturėtų būti brangi.

Etiketo žinovas Arminas Lydeka, teigia, kad Kalėdų metu paprastai verslo dovanų etiketo nepaisoma. Įprasta verslo dovana, kad ir rašiklis, visai šauniai atrodytų verslo partneriui atsiųsta Kalėdų kojinėje ar papuošta vatinėmis snaigėmis. Pakuojant reikėtų nepamiršti šventinės simbolikos: raudonos spalvos, reiškiančios džiaugsmą, ar kitų kalėdinių simbolių. Ir negalima dovanoti pinigų – tai pernelyg asmeniška.

O galbūt vietoje dovanų geriau surengti vakarėlį? Arba paaukoti vargšams ar visuomenei naudingam projektui?