Šiek tiek apie aprangos kodus

Artėja Kalėdos ir nors situacija ne pati geriausia, vis tiek oficialių ar mažiau oficialių renginių ar vakarėlių tikrai bus. Ir vienas jų atributų – apranga.

Pabandęs išsiaiškinti visus aprangos kodus, susidūriau su bėda – jų tiek daug, jie nevisada apibrėžti tiksliai, ir – jie gali skirtis priklausomai nuo šalies, ekonomikos sektoriaus.

Čia keletas svarbiausių dalykų:

  • aprangos rūšys skirstomos į oficialią („formal“, kuri savo ruožtu dar turi pusiau oficialią („semi-formal“) atšaką), neoficialią („informal“), puošnią kasdienę („smart casual“), kasdienę verslo („business casual“) ir aprangą (pastaroji mūsų nelabai domina, nes jau čia skonio reikalas)
  • oficialiausi aprangos kodai – „white tie“ (vyrui – frakas, balta liemenė, balta peteliškė, moteriai – balinė, vakarinė suknelė) ir „black tie“ (smokingas, juoda peteliškė, juoda liemenė vyrui ir kokteilinė, vakarinė suknelė moteriai)
Formali apranga
  • kai kuriose šalyse, dažniausiai ne Vakarų kultūros, oficialiam aprangos stiliui naudojama nacionaliniai kostiumai ar fragmentai
  • neoficiali apranga tai išties dalykinė apranga – kostiumai vyrams ir kostiumėliai moterims
  • verslo apranga yra tikrai platus apibrėžimas – priklauso nuo pramonės srities, kompanijos ar šalies kultūros. Niekada neapsiriksite pasirinkę kostiumą ar kostiumėlį, bet galima rinktis ir kiek paprasčiau – kelnės (arba sijonas žemiau kelių moterims) ir marškiniai. Jokių džinsų!
  • puošni kasdienė apranga irgi labai neapibrėžta. Tai gali būti kiek laisvesnė nei verslo apranga, bet kai kur gali prašyti švarko (ne kostiuminio), arba netgi leisti džinsus.
  • Verslo apranga Bill Gates

Keletas naudingų nuorodų šia tema: žinoma, „Wikipedia“ ir aprangos kodų gidas, kuris, pasirinkus kodą, regioną, dienos metą ir kitus dalykus išsamiai nurodys, kaip apsirengti nuo galvos iki kojų.