Kai ruošiamės į kelionę…

Sunku rasti žmogų, nebuvusį užsienyje. Verslo ar pramogos genami, žmonės sėda į automobilius, lėktuvus ir keliauja susipažinti su toliau esančiom kultūrom. Dažnai nesusimastydami turistai iš anksto nepasidomi tos šalies papročiais ar įpročiais, kartais dėl to įkliūdami į nemalonias ar kuriozines situacijas.

Kelionė

Kiekvienoje šalyje galima rasti tik jai būdingų papročių ir ritualų. Ypač svarbu jais pasidomėti, jeigu kelionė yra dalykinė. Nevykęs pagarbos ar etiketo nesilaikymo demonstravimas gali neretai nutraukti sandorį ar dar blogiau, įvelti į ilgalaikius blogus santykius. Tai ypatingai svarbu rytuose, todėl jeigu Jūs nusprendėte keliauti ten, kviečiame praleisti bent jau porą valandų besidomint vietiniais papročiais ir verslo etiketu.

Kiek laisviau yra vakaruose, tačiau ir ten egzistuoja taisyklės. Nors pačios ceremonijos (tiek pasitikimo, tiek susitikimo ar susitarimo) yra laisvesnio formato, aprangos kodas išlieka griežtas. Papročiai keičiasi, tačiau prisilaikant senojo kontinento įpročių. Verslo susitikimai dažnai dalinami į kelias dalis – oficialią, kurios metu laikomąsi visų taisyklių ir etiketo reikalavimų, ir „vakarinę“, neoficialią dalį, kurios metu svečiai kviečiami atsipalaiduoti, elgtis laisviau. Tačiau ir laisvosios dalies metu nereikėtų „perlenkti lazdos“, gebėjimas atsipalaiduoti „nustatytose ribose“ laikomas tvarkingu stipraus charakterio demonstravimu, o neadekvatūs veiksmai vakarėlio metu tikrai gali įtakoti oficialios dalies pozicijos pokyčius.

Šiais laikais nėra sunku susipažinti su šalies pparočiais. Internete apstu svetainių, patariančių vienaip ar kitaip elgtis kelionėse. Praleidę porą valandų skaitydami, galite sutaupyti nemažai nervų ir laiko vėliau, kai netikėtai papuolate į nemalonią situaciją. Tačiau nepamirškite, jog gyvenimas tuo ir yra nuostabus, kad ankščiau, ar vėliau „iškrečia“ mums pokštą ir pateikia nemalonių staigmenų.