Nuo ko prasidėjo skaitmeninė era?

Niekas negali paprieštarauti, kad pasaulyje vyksta dramatiški ir esminiai pokyčiai. Vienas iš jų, tiesiogiai liečiantis mus, yra greita informacinių technologijų plėtra. Joks žmonijos išradimas neįtakojo tokių sparčių pokyčių – informacinių technologijų plėtra skatina globalizacijos procesus ir atvirkščiai. Praėjusio šimtmečio viduryje prasidėjusi informacinė revoliucija kardinaliai pakeitė visuomenės gyvenimą.

Technologijos

Nuo pirmosios skaičiavimo mašinos atsiradimo, iki šiuolaikinių superkompiuterių yra nemažas skirtumas, tačiau įtaka mūsų gyvenimui padidėjo kelis šimtus kartų. Šiuolaikinė visuomenė neįsivaizduojama be egzistuojančių komunikacijų, elektroninės bankininkystės, skaitmeninių pramogų.

Pabandykime žvilgtelėti į pačią pradžią, susipažinti su visų kompiuterių proseneliu.

Ženkime į didelį kambarį. Visos sienos apraizgytos laidais, girdimas garsus ūžesys. Tai ENIAC, pirmasis pasaulio kompiuteris, pristatytas visuomenei 1946 metais. Šimtus kartų silpnesnis už šiuolaikinius kišeninius skaičiuotuvus, ENIAC buvo pastatytas Pensilvanijos universitete. JAV gynybos departamento finansuotas projektas turėjo atlikti milžinišką darbą – skaičiuoti balistinių raketų trajektorijas. Galėdamas atlikti beveik 400 daugybos veiksmų per sekundę ENIAC buvo mokslo technologijų šedevras, iškarto gavęs „didžiųjų smegenų“ pravardę.

Žmonija nebegali įsivaizduoti savo ateities be IT. Ir šiandien egzistuoja kompiuterių masyvai užimantys ne ką mažesnius plotus, tačiau skaičiavimų kiekiai, atliekami per sekundę, padidėjo tūkstančius ir milijonus kartų. Mūsų gyvenimo patogumas priklauso nuo skaitmeninių impulsų, skriejančių pagal mūsų poreikius.