Spa? Kas tas spa?

Didesniuose viešbučiuose lifte dažnai rasite mygtuką, ties kuriuo bus parašyta spa. Tai reikš, kad pasikėlę ar nusileidę į šį aukštą rasite baseinus, pirtis, burbuliuojančias vonias. Sakysite, taigi – vandens pramogų parkas! Ne, tai greičiau vandens (o dabar jau ir ne tik) procedūros skirtos mėgautis ramiai, o siausti.

Belgijos SPA miestas

Žodis spa Lietuvoje pakankamai naujas, tačiau tai nėra naujadaras ar trumpinys. Jis kildinamas iš Belgijos miesto Spa pavadinimo. Šis miestas ar veikiau vietovė su savo versmėmis buvo žinoma dar Romos laikais ir jo pavadinimas siejamas su lotyniškais žodžiais espa (fontanas) ir sparsa (nuo spargere – burbuliuoti).

Kad romėnai mėgo ir vertino vandens procedūras – niekam ne paslaptis, prisimenant jų mėgtas pirtis, be kurių tikriausiai ir miestas, negalėjo vadintis miestu.

Tačiau šaltiniai, karštosios versmės nuo senų laikų buvo laikomos turinčiomis gydomųjų ar net stebuklingų savybių: išsimaudęs viename gali pagyti, kitame – tapti amžinai jaunas. Net ir dabar Lietuvoje rasite vietų, kur šaltiniai, anot senolių, „stebuklingai pagydo“. Keista, niekas jų nevadina spa…

SPA masažas

Dabar į žodį spa telpa daugiau nei tik versmės ar pirtys. Tai ir kūno masažai, veido ir kūno priežiūros, gražinimo procedūros. Pamėginus apibendrinti, galima pasakyti, kad spa ¬– vieta (ar būdas) atgaivinti kūną (be abejo, ir sielą), pailsėti, atsipalaiduoti.

Nors, tiesą sakant, niekas nereguliuoja šio žodžio vartojimo, tad net ir vieną masažo lovą turintis grožio salonas gali išdidžiai pasikabinti iškabą „Spa salonas“.

Vis tik spa salonus, centrus bandoma suskirstyti į tipus.

  • kasdieniai spa (day spa) – siūlo paprastas kasdienes procedūras (pvz., masažą), taip pat grožio salono paslaugas
  • spa centrai (destination spa), kurių pagrindinė paskirtis – sveikesnė gyvensena. Juose ir gydomosios, atpalaiduojančios procedūros ir pratimai, edukacija bei sveika mityba
  • viešbučių spa, siūlantys pagrindines spa procedūras (masažai, pirtys, baseinai ir t.t.), fitneso užsiėmimus. Greitas būdas atgaivinti kūną ir sielą prieš ar po dalykinio vizito. Panašiai gali būti ir klubo, oro uosto ar kruizinių laivų spa – procedūros, teikiamos sporto klube, oro uoste ar laive.
  • medicininiai spa, kuriuose daugiau dėmesio yra skiriama gydomosioms ar net plastinėms procedūroms
  • mineralinių versmių spa, kurie siūlo įvairias vandens procedūras, kuriose naudojamas mineralinis, terminis ar jūros vanduo